CV Analiz

Şirketler CV’de Nelere Dikkat Ediyor?

Mülakat aşamasına geçme şansınız varsa, özgeçmişinizin okuyucuyu saniyeler içinde bağlaması gerekir. İşe alım görevlileri ve işe alım yöneticileri, kelimenin tam anlamıyla tek bir rol için yüzlerce başvuru alabilir ve bazen adayları bir görüşmeye ilerletip ilerletmemeye karar vermeden önce yalnızca özgeçmişleri taramak için zamanları olabilir.

Anında bir etki yaratmak için özgeçmişinizin aşağıdaki bilgileri en özlü (ancak okunabilir) biçimde iletmesi gerekecektir.

1. İçerik
Aşağıdaki bilgilerin tümünü özgeçmişinize eklediğinizden emin olun.
1.a Görev ve Sorumluluklar
Özgeçmişinizi, başvurduğunuz her bir işe göre uyarlamanız gerekecek, bu nedenle özgeçmişinize eklediğiniz iş unvanlarının ve sorumlulukların (doğrudan eşleşme değilse) teklif edilen işle alakalı olması hayati önem taşımaktadır. Önceki rollerinizi netleştirmeniz gerekse de, özgeçmişinizin sorumluluklarınızın bir listesinden fazlasını sunması önemlidir.
1.b Sonuçlar ve Başarılar
İşe alım yöneticileri sonuçları görmeyi sever, bu nedenle örneğin bir Satış Müdürü olarak hedefinizin üzerine çıktıysanız, hedeflerinizi miktar veya yüzde olarak belirttiğinizden ve ne kadar başarılı olduğunuzu gösterdiğinizden emin olun.
1.c Yetenekler
Önceki rollerde kazandığınız ve sizden istenen tüm ilgili becerileri dahil ettiğinizden emin olun. Becerileriniz deneyiminizi tamamlayacak ve nihayetinde sunulan işe uygunluğunuzu göstermelidir.
1.d Deneyim
Özgeçmişiniz doğru deneyim için taranacaktır. İster bir görevde altı ay, ister başka bir görevde dört yıl olsun, deneyiminizin, başvurduğunuz işle tutarlı ve alakalı olduğundan emin olun. Değeri nereye eklediğiniz ve herhangi bir yüksek profilli projeye tam olarak katkınız konusunda net olun.
1.e Eğitim
Özellikle seçim kriterlerinde gerekli veya arzu edilir olarak listelendiklerinde, ilgili eğitim sertifikalarını vurguladığınızdan emin olun.
2. Biçimlendirme
Ayrıntıları doğru bir şekilde öğrendikten sonra, bir işe alım yöneticisinin veya işe alım görevlisinin dikkatini hızlı ve etkili bir şekilde çekecekse, özgeçmişinizin iyi görünmesi, hissetmesi ve okunması gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki ayrıntılara dikkat ettiğinizden emin olun.

2.a Okuması kolay
Özgeçmişinizin düzeninin net ve tutarlı olduğundan, yalnızca bir tür yazı tipi içerdiğinden emin olun (vurgulamak için kalın kullanılabilir). Becerileri, başarıları, sorumlulukları vb. ana hatlarıyla belirtmek için başıboş cümleler kullanmak yerine madde işaretlerini kullanın. Yazım veya dilbilgisi hatalarından ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

2.b Tutarsızlık Yok
Özgeçmişinizin ters kronolojik sırada çalıştığından ve mümkün olduğunca kısa yazıldığından emin olun. İş geçmişinizde açıklanamayan boşluklar veya dahil ettiğiniz sorumluluklar veya başarılarda tutarsızlıklar olmadığından emin olun.

2.c İlgili Dil
Özgeçmişiniz boyunca önemli anahtar kelimeler eklediğinizden emin olun. Bunu yapmak için iş tanımını tarayın ve dilinizin bunu yansıttığından emin olun. Bu, okuyucunun zihninde sizinle rolün gereklilikleri arasında bir bağlantı oluşturacaktır. Aşırı jargondan kaçının ve bunu okuyan kişinin teknik veya endüstri uzmanı olmayabileceğini unutmayın; ancak, neye dikkat etmeleri gerektiğini bilirler.

2.d Biçim ve Etiket
Özgeçmişinizin alıcının kolayca açabileceği şekilde biçimlendirildiğinden emin olun – hiçbir işe alım yöneticisi özgeçmişi görüntülemek için yazılım indirmek istemez. Özgeçmişinizi kaydederken adınızı (yani Smith, John-özgeçmiş) kaydedilen başlığa eklediğinizden emin olun. Ayrıca, herhangi birinin gelen kutusunun tıkanmasını önlemek için başvurunuzu 1 MB’ın altında tutmanız da bir nezakettir.

Bir rolde başarılı olmak için arzu ettiğiniz tüm becerilere ve deneyime sahip olabilirsiniz, ancak bunları özgeçmişinizde açıkça belgelemezseniz; yeni bir rol için düşünülmede ilk engele düşebilirsiniz.