CV Analiz

Neden CV Yazarız?

CV, temel becerilerinizin, deneyiminizin ve niteliklerinizin kısa bir özetidir.
Genellikle, potansiyel bir işverene kendinizi tanıtmanız ve onlara neden harika bir aday olduğunuzu göstermeniz için ilk fırsattır.
Şirtketlere her bir bpoş pozisyon için onlarca, hatta yüzlerce CV geldiğine emin olabilirsiniz.
O zaman “neden ben” sorusuna cevap veren ve bu kalabalığın arasından sıyrılan bir CV oluşturmak önemlidir.
Neredeyse her işe başvurduğunuzda, bir CV göndermeniz gerekecektir. Peki CV neden önemlidir? Sizin mesleğiniz, yaptığınız iş ve akademik geçmişinizi vurgulamanıza ve bir işverene iş için çok uygun olduğunuzu göstermenize olanak tanır.
CV’nizdeki en önemli bilgiler sayfanın üst kısmına doğru görünmelidir.
Aslında “ben kimim” diye düşünerek bire bir hikayenizi anlatmaktan öte, “neden bu işe beni almalılar”, “ben bu pozisyona nasıl katkılarda bulunabilirim” gibi, çok basit empati içeren soruları ile kendinizi test etmelisiniz.
Bir iş yeriniz olduğunu düşünün, sizin için çok önemli bir işi yapması için en yetkin kişiyi oraya getşrmek istiyorsunuz, bunu yaparken sizin de kısıtlı zamanınız var, dolayısıyla “neden ben” sorusunu en iyi ve doyurucu şekilde cevaplayan CV’lerin en iyi pozisyonlara en hızlı şekilde uşaltıklarından emin olabilirsiniz.
Eminim hepiniz, “bu adam/ kadın bu işe nasıl girmiş” diye kendinizi derin düşünceler içerisinde buluyorsunuzdur zaman zaman, aslında sorunun cevaplarından biri bu, işe giriş aşamasında CV’ si ile ve kendisini açıklaması ile en net şekilde “ neden ben” sorusuna cevap verebilen aday, her zaman diğer adaylara oranla daha kolay bir şekilde başarıya ulaşacaktır.
Öne çıkmanız ve sizinle tanışmak istemeniz için kendinizi bir işverene tanıtmak için özgeçmişi kişisel pazarlamanın önemli bir parçası olarak düşünün.