CV Analiz

CV Başkasına Yazdırılmalı Mı?

Profesyonel CV Hizmeti mi kullanmalısınız?
Bu soru günümüzde sıkça tekrarlanıyor, CV için profesyonel destek alınmalı mı?
Aklımıza takılan sorulardan bazıları şu şekilde:
Bundan memnun kalmazsam ne olur?
Diğer CV’lerden farklı mı yoksa sadece ortak ifadeler ve şablonlar mı kullanıyorsunuz?
Daha önce benim mesleğimi yapmadıysan veya benim sektörümde çalışmadıysan özgeçmişimi nasıl yazacaksın? Kariyerimi senden daha iyi anladığım için özgeçmişimi daha iyi yazabilir miyim?
Özgeçmiş bana benzemiyorsa ve işveren bunu söyleyebilirse ne olur?
Değişiklik yapmak istersem ne olur ve kaç değişikliğe izin vereceksiniz?

Bu soruları sorarken aslında şunu da düşünmek gerekir, öncelikle kendi CV’ nizi kendiniz oluşturdunuz ve iş bulmak ve pozisyon değiştirmek için bu CV’ yi kullandınız mı?

Eğer kullandınız ve istediğinizi elde ettiyseniz, muhteşem bir haber sizin için çok sevindik, artık bu yazıyı daha fazla okumanıza gerek yok, başarılarınızın devamını dileriz.

Ama..

Eğer kendi denemenizi yaptınız ve sonuçlardan memnun kalmadıysanız,
Bir uzmanın, özellikle her gün işe alım yapan bir İnsan Kaynakları uzmanının, objektif bir şekilde CV’nize göz atması ve size eksik ve yanlış anlaşılabilecek yerleri göstermesi, sektörünüz ve kariyer hedeflerinizle alakalı CV’nizin anlaşılır olup olmadığına karar vermesi daha kolaydır.
Özgeçmişinizi analiz eden veya yazan kişi veya şirket, profesyonel olarak size odaklanarak bir hizmet verdiği için işinizin içerik kısımlarında sizden alacağı bilgileri daha otomatik ve anlaşılır bir şekilde detaylı olarak yazabilecektir.
İş piyasası sürekli değişiyor ve bir süredir aynı işte çalışıyorsanız, CV’de hangi bilgilerin gerekli olduğu konusunda güncel kalmak zordur. Örneğin, bazı ülkelerde, normalde birkaç yıl önce dahil edilen doğum tarihinizi, uyruğunuzu ve medeni durumunuzu şimdi hariç tutmalısınız. İş piyasasındaki gelişmeleri takip etmek ve bunu CV’nize uygun şekilde yansıtmak CV Analiz hizmeti veren yada CV yazma hizmeti veren firmanın görevidir.
Özgeçmişinizi profesyonelce yazmakla daha fazla zaman kazanacaksınız, kendi hatalarınızı farkederek zaman içerisinde düzeltmek yerine, parayla hizmet alarak uzman gözünden kendinizi görebileceksiniz.
Ayrıca ATS sistemleri ve anahtar kelimeler hakkında bilgi edimiş olacaksınız.
Bunlara göre düşünmeli ve kendi kararınızı kendiniz vermelisiniz, ayrıca ücretsiz kaynaklardan yararlanarak veya bu konuda eğitimler alarak veya uzmanlarla görüşerek de kendinizi geliştirebilirsiniz, sadece profesyonel hizmet almanız gerekiyor gibi bir durum da yok açıkçası.